Slávia UKSlávia UK

Fantasticky vybojované víťazstvo Slávie EU na palubovke Doprastavu 3:1 znamenalo vytúžený 14.titul majstra SR.

(21. 4. 2013)

17.4.2013

Naše družstvo v 4. finálovom zápase čakala veľmi ťažká úloha. Po nepremenenom majstrovskom mečbale v treťom zápase finálovej série v  hale Mladosť bola hlavná otázka vysporiadať sa so súperom, ktorý sa výrazne zlepšil a a v sérii chytil. A to ešte na jeho palubovke v PKO. Predsa len istou psychickou výhodou nášho družstva bol fakt, že  v doterajších zápasoch s Doprastavom v PKO naše družstvo ešte neprehralo. Ako sa dalo čakať hralo sa pred plnou halou, v ktorej ani naši diváci  (naša mládež s trénermi) sa nestratili a vytrvalo povzbudzovali. V zápase ukázali naše hráčky  s trénermi všetkým, ako sa bojuje o majstra. Vydreté víťazstvo po nesmierne dramatickom priebehu, keď naše družstvo muselo doťahovať náskok v setoch 0:2, bola ukážka morálky, kondície a vôle po víťazstve. Po tom čo naše družstvo  sa vyrovnalo s nepriaznivým stavom zápasu 0:2 a vyrovnalo na 2:2,  bol už piaty set ukážkou dominancie a sily nášho družstvo, keď  hráčky Doprastavu už neboli schopné našej hre vzdorovať. Po viac ako dvojhodinovom súboji si víťazstvom 3:2 naše družstvo vybojovalo 14.majstrovský titul a vrátilo sa znovu na trón najlepšieho družstva.  Nenechalo nikoho na pochybách, že v tejto sezóne  boli naše hračky  výkonnostne lepšie ako Doprastav (zo 6 zápasoch sme vyhrali 5), napriek tomu, že Doprastav sa od polovici sezóny posilnil  američankou  Hunterovou.

Doprastav Bratislava - Slávia EU Bratislava 2:3 (18, 20, -22, -23, -5) - konečný stav série 1:3.

Zápas trval: 126 minút. Rozhodovali: Bajči a Viktoríni-Lisá, 700 divákov.
Doprastav: B. Koseková 4, Stankovianska 15, Pencová 17, Drobňáková 11, Crkoňová 12, Hunter 8, libero Nikmonová (Jelínková 1, Abrhámová 4, Skálová 1). Tréner: M. Rojko.
Slávia EU: Smataníková 0, Golitková 4, Salanciová 17, Kóšová 13, Kuciaková 16, Herelová 14, libero Hinzellerová (Pištěláková 12, Snopková 1, Rákošová 0, Mitrengová 0). Tréner: M. Hančík.

1.set:

Nastúpili sme v základnej zostave. Začiatok  nášmu družstvu vyšiel. Vyhrávali sme 2:0. Prvý bod sme získali blokom Golitkovej  a ďalši útokom Kuciakovej. Aj v ďalšom priebehu sme  viedli nad súperom o jeden, dva body (4:2, 5:3, 6:5, 8:7) Oba tímy sa potom ťahali bod po bode až do stavu 10:9. Potom prišla na servis domáca kapitánka Pencová a Doprastav spravil sériu bodov a odskočil  na 13:9. Nepomohol ani timeout za stavu 9:11. Doprastaváčky lepšie podávali ako naše hráčky a nedarilo sa nám ani v útoku. Podobne ako predtým v Mladosti  Doprastav  robil minimum chýb a udržiaval si v ďalšom priebehu troj -štvorbodový bodový náskok (17:13, 20:16). Ani v koncovke sme náskok Doprastavu neznížili, naopak ho ešte zvýšili na 23:17 a  prvý set po 26 minútach vyhral 25:18.

Striedania: Pištěláková za Golitkovú (9:12, vrátila sa za 13:17), Snopková za Smataníkovú (17:22) a Rákošová za Kóšovú (17:23).,

2.set:

Nastúpili sme v zostave z prvého setu. Domáce hráčky nabudené úspechom v prvom sete pokračovali v dobrom výkone od začiatku. Naše družstvo si udržiavalo vyrovnaný stav do stavu 4:4. Potom postupne začal Doprastav získavať náskok (7:5, 9:6, 11:8 a 13:10). Za stavu 10:13 sme si  vyžiadali timeout. Nepomohlo, trápili sme sa najmä na prihrávke a následne v útoku. Po zablokovaní nášho útoku Doprastavu viedol už 15:10. My sme kontrovali blokom Herelovej a znížili na 12:15. Stále dorstaváčky boli vo väčšej pohode. Výborne podávali a naše útoky bránili. V ďalšom priebehu Doprastav zvýšil náskok na päť bodov (13:18) a naši tréneri zobrali timeout. Naše družstvo sa však nevzávalo a bojovalo ďalej a pri podaní Herelovej sme znížili na 17:19. V tejto fáze obe družstva hrali s nasadením. Diváci videli  dlhé výmeny a  oba tímy išli na maximum. Po dlhej výmene a ulievke Kosekovej viedol Doprastav 22:19. Hneď na to dala domáca nahrávačka eso – 23:19.  My sme ešte v závere raz bodovali 20:24), ale vzápätí Doprastav ukončil set protiútokom Crkoňovej po servise Hunterovej – 25:20. Set trval 29 minút.

Striedania: Pištěláková za Golitkovú (10:14, vrátila sa za 20:24), Snopková za Smataníkovú (12:17, vrátila sa za 19:22), Mitrengová za Salanciovú (13:19, vrátila sa za 17:21)

3.set:

Do tretieho setu nastúpila na post univerzálky  Pištěláková a na nahrávku Snopková. Začiatok setu vyrovnaný (1:1, 2:2) Prvý brejk  získal však Doprastav na 4:2. Po útoku Pištělákovej sme vyrovnali na 4:4. Po dobrej hre sme postupne získavali náskok a ori technickom tajme viedlo naše družstvo  8:7. V ďalšom priebehu bola hra vzácne vyrovnaná, ale Doprastaváčky  dostali do výhody po šťastnom ese o pásku pri podaní Američanky Hunterovej - 12:10. Naše družstvo sa však nevzdávalo a bojovalo ďalej. Otočili sme skóre na 16:15, ďalej 17:15.. Naša hra sa zlepšovala. Snopková lepšie nahrávala adaril sa nám konečne útok a blok. Po bloku Kóšovej sme viedli o dva body. Dostávali sme sa na „koňa“ a náskok zvýšili na 19:16. Pri servise nahrávačky Snopkovej sme ďalej bodovali na 21:16 a 22:17. V koncovke však Doprastav začal doťahovať. Znížil na 18:22 a potom na rozdiel dvoch bodov 21:23. Našim hráčkam sa nepodarilo získať útokom setbal napriek k výmene nahrávačiek (prišla Smataníková namiesto Snopkovej) a Doprastav znížil na rozdiel jedného bodu 22:23!   Za tohto stavu  prišla na ihrisko Golitková a vymenila Pištelákovú. Jej útokom po čiare sme získali vytúžený setbal – 24:22. V zápätí  prišlo k dlhej výmene, ktorú blokom zakončila Herelová a naše družstvo získalo dôležitý tretí set 25:22. Trval 28 minút.

Striedania: Mitrengová za Salanciovú (22:17, vrátila sa za 22:18), Smataníková za Snopkovú (23:21, vrátila sa za 24:22), a Golitková za Pištélákovú (23:22).

4.set:

Do štvrtého setu sme nastúpili  opäť s nahrávačkou Snopkovou a univerzálkou Pištělákovou. Naše družstvo po vyhratom treťom sete sa dostalo do pohody.  Hneď po vyrovnanom začiatku 2:2 sme mali brejk – 4:2. V týchto fázach naše družstvo výborne bránilo, a dobre sme útočili z okrajov siete. Pri technickom tajme videlo naše družstvo o päť bodov – 8:3. Doprastav útokom a blokom znížil na 5:8. V ďalšom priebehu sme si náskok udržali – 10:8. Nekôr Doprastav znížil na rozdiel jedného bodu 11:.12. Našim hráčkam sa darilo zásluhou enormnej bojovnosti udržiavať  náskok. V tejto fáze v obrane v poli  fantasticky zabojovala liberka Hinzellerová, dobrou hrou na sieti sme postupne získali náskok.  Po zablokovaní Hunterovej našou Herelovou bolo 16:13. Po technickom time dala ešte Herelová eso – 17:13 a ďalej náš bod na 18:13. To však ešte nestačilo. Doprastav znížil na 15:18. Naši tréneri zobrali timeout.  Dráma pokračovala. Hral sa obojstranne skvelý a bojovný volejbal, Doprastav znovu blokom Abrhámovej znížil zo 16:19 na 17:19! Zvýšili sme na  20:17 a 21:18 !  Pri servise Hunterovej sa však dostali Doprastaváčky doslova na dostrel a znížili  dvoma bodmi na 20:21 Hala videla fantastický ženský volejbal - určite  doposiaľ najlepší vo finálovej sérii. Koncovka bola mimoriadne dramatická. Naše družstvo zvýšilo na 22:20, Doprastavu znížil na 21:22. My sme bodovali na 23:21, ale Doprastavu sa dvoma bodmi podarilo vyrovnať na 23:23, keď  lopta po útoku Kuciakovej skončila tesne v aute. Kuciaková však svoju chybu hneď napravila a vybojovala pre svoj tím setbal – 24:23. Ten sme aj hneď využili lebo Stankovianska zasmečovala do autu a vyhrali 25:23. Trval 31 minút. O víťazovi musel prvý raz  vo finále rozhodnúť tajbrejk!

Striedania: Golitková za Pištělákovú (19:17, vrátila sa za 21:19), Mitrengová za Salanciovú (20:17, vrátila sa za 21:18), Smataníková za Snopkovú (23:23, vrátila sa za 24:23)

5.set:

Do piateho a rozhodujúceho setu sme nastúpili  v základnej zostave ajo v štvrtom sete – so  Snopkovou na nahrávka a univerzálkou Pištélákovou. Začiatok nášmu družstvu vyšiel. Po servise Hunterovej do autu sme získali prvý bod. V ďalšom priebehu sme výborne bránili a útokmi (Pištéláková) získavali ďalšie body a viedli už 4:1. V piatom sete začala lepšie Slávia a viedla 2:0.  Doprastaváčky stratli istotu a dostali sa pod  tlak. Spravili dve chyby a naše družstvo viedlo 6:1. V ďalšom priebehu sme nedovolili Doprastavu sa chytiť a postupne sme pridávali body až na 8:2. Po výmene naše hráčky ovládli úplne hru. Náskok sme zvýšili na 10:4. Tréner Rojko robil čo sa dalo, ale naše hráčky boli nezastaviteľné. V koncovke sme ďalej bodovali - 12:4. Už sme verili, že je  rozhodnuté. Bola to pravda, lebo Doprastav už získal len jeden bod a majstrovskú bodku urobila Kóšová na 15:5 a mohli sme oslavovať.  Set trval 14 minút.

Striedania:  bez striedaní.

Fantastické. Neuveriteľný obrat v dramatickom a výbornom zápase a zaslúžené víťazstvo v piatom sete, v zápase, keď sa naši tréneri a hráčky nevzdali. Celá hala zaslúžene tlieskala našim hráčkam, ktoré sa nevzdali ani pri nepriaznivom vývoji zápasu. Doprastavu  nedovolili hrať piaty zápas, ktorý by sa hral v našej hale 20.4.2013

Najviac bodujúce hráčky (štatistika data volley):

Salanciová 17 b., Kuciaková 16 b., Herelová 14 b.,  Kóšová 13 b., Pištěláková 12 b.

v.h.

Venujte nám

2%

Z histórie ženského volejbalu v Slávii UK Bratislava
V Slávii UK sa volejbal organizuje od roku 1953. Najskôr pod hlavičkou VŠ Bratislava, neskôr pod názvom Slávia Univerzita Komenského Bratislava. Od jeho založenia je vysokoškolským klubom. Je najúspešnejším ženským volejbalovým klubom na Slovensku, ako aj veľmi uznávaným a úspešným klubom v celej Európe.